Edukacja Prawna

Prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w zajęciach z zakresu prawa i wymiaru sprawiedliwości.

W ramach programu umożliwiamy Państwu:

 • przeprowadzenie symulacji rozprawy sądowej, podczas której uczniowie wcielają się w role sędziów, stron postępowania (obrońcy, prokuratora) i świadków. Występują w togach, na nowoczesnej sali sądowej i na podstawie przygotowanego wcześniej scenariusza przeprowadzają rozprawę, która kończy się wspólną analizą sprawy i wydaniem wyroku (przeprowadzenie symulacji proponujemy przede wszystkim uczniom szkół ponadgimnazjalnych); 
   
 • przeprowadzenie symulacji rozprawy sądowej z wybranego przez Państwa zakresu (prawa cywilnego, karnego itp.) z udziałem orzekających w takich sprawach sędziów i pracowników sądu (asystentów sędziego, protokolantów itp.). Rozprawa odbywa się na nowoczesnej sali sądowej i w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistego procesu. (przeprowadzenie symulacji proponujemy przede wszystkim uczniom szkół gimnazjalnych); 

  W rozprawach symulowanych mogą wziąć udział studenci ze Studenckiego Koła Kryminalistycznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Informujemy, iż istnieje możliwość przeprowadzenia w ramach zajęć warsztatów z kryminalistyki, łącznie z demonstracją specjalistycznego sprzętu.

  Pomocy w realizacji rozpraw symulowanych udzielają także funkcjonariusze Policji Sekcji II Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
   
 • możliwość spotkania się (także u Państwa w szkole) z sędziami orzekającymi w różnych pionach (np. z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego czy karnego) a także zadania im pytań związanych z ich codzienną pracą, etyką zawodową, prawem oraz dotyczących szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości; 
   
 • możliwość obejrzenia tzw. niebieskiego pokoju, czyli pomieszczenia służącego do przeprowadzenia przesłuchania małoletniego świadka oraz sal sądowych, pomieszczeń przeznaczonych dla osób aresztowanych itp. 

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z:


Do pobrania:  Wniosek dla szkoły pobierz .docx

Artykuły

 • Wizyta uczniów klasy 1a Gimnazjum im. Aleksego Rżewskiego nr 15 w Łodzi.

  W dniu 11 kwietnia 2017 r. Sąd Rejonowy odwiedzili uczniowie klasy 1a Gimnazjum im. Aleksego Rżewskiego nr 15 w Łodzi.

  Czytajwięcejo:
 • Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr. 192 im. prof. Heleny Radlińskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Łodzi.

  W dniu 21 marca 2017 roku tutejszy Sąd odwiedzili uczniowie klasy IV a Szkoły Podstawowej nr. 192 im. prof. Heleny Radlińskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Łodzi.
  Na sali sądowej z Panią Sędzią SR Katarzyną Wołoszyn-Sokołowską, orzekającą w VII Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, rozmawiali o sytuacjach, w jakich można stanąć przed sądem, czy w sądzie można spodziewać się tylko kary, czy też są inne powody, dla których można się tu znaleźć. W toku spotkania poruszono także kwestię zasad zachowania w sądzie. Uczniowie przymierzali togi i podczas zaimprowizowanej scenki z dużym zaangażowaniem wcielali się w rolę sędziów, obrońców, prokuratorów, świadków i oskarżonych. Na koniec obejrzeli największą w Sądzie salą rozpraw i pełni wrażeń wrócili do szkoły planować prawnicze kariery.

 • Symulowana rozprawa z udziałem uczniów XXI LO im. Bolesława Prusa w Łodzi

  DSC_0965-Resizer-1920.jpg

  W dniu 30 marca 2017 roku w sali A tutejszego Sądu po raz kolejny odbyła się rozprawa symulowana, w której udział wzięli uczniowie XXI LO im. B. Prusa w Łodzi.

  Czytajwięcejo:
 • Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 65 im. Juliusza Słowackiego w Łodzi

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 65 im. Juliusza Słowackiego w Łodzi w dniu 21 marca 2017 roku wzięli udział w spotkaniu z sędzią orzekającym w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich – SSR Ewą Budner.

  Czytajwięcejo:
 • Symulowana rozprawa z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. J. Twardowskiego w Łodzi

  IMG_20170315_101825-Resizer-1920.jpg

  W dniu 15 marca 2017 roku w sali A tutejszego Sądu odbyła się rozprawa symulowana, w której udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. J. Twardowskiego w Łodzi. 

  Czytajwięcejo:
 • Symulowana rozprawa z udziałem uczniów XV LO im. J. Kasprowicza w Łodzi

  DSC_0867-Resizer-1920.jpg

  W dniu 9 marca 2017 roku w sali A tutejszego Sądu odbyła się rozprawa symulowana, w której udział wzięli uczniowie XV LO im. J. Kasprowicza w Łodzi.

  Inscenizacji rozprawy, której wyłącznymi „aktorami” byli uczniowie Liceum, przysłuchiwali się ich koleżanki i koledzy.

  Czytajwięcejo:
 • Wizyta uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi.

  Uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi w dniu 3 marca 2017 toku odwiedzili Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

  Po przeprowadzonej przez sędziego orzekającego w sprawach karnych prelekcji, obejrzeli nowoczesną salę sądową, zwiedzili cele przeznaczone dla osób pozbawionych wolności, a w końcowej części spotkania odwiedzili tzw. niebieski pokój, przeznaczony do przesłuchiwania pokrzywdzonych w specjalnie dostosowanych do tego warunkach.

 • Wizyta uczniów z XV LO w Łodzi

  W dniu 1 lutego 2017 roku uczniowie XV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Łodzi odwiedzili Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu edukacyjnego dla młodzieży prowadzonego przez Prezesa tego sądu.


  Uczniowie obejrzeli nowoczesną salę sądową, założyli togę sędziowską a także mogli porozmawiać z sędzią. Zapoznali się z pracą sądu, zobaczyli cele przeznaczone dla osób pozbawionych wolności, a także odwiedzili tzw. niebieski pokój, przeznaczony do przesłuchiwania pokrzywdzonych w specjalnie dostosowanych do tego warunkach.

Rejestr zmian dla: Edukacja Prawna